1 av 5 drar sig för att förhandla bolåneräntan
6 av 10 bankkunder skulle byta bank om de får ett bättre erbjudande och det man efterfrågar är särskilt låg bolåneränta och hög sparränta. Men 1 av 5 drar sig för att förhandla räntan. Det visar en ny undersökning från Länsförsäkringar. – Det finns många tusenlappar att tjäna på att vara prismedveten, konkurrensutsätta sin bank och sätta sig vid förhandlingsbordet, men många gör inte slag i saken. Ta initiativet och förhandla. Det kan ge betydande summor varje år, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.
Länsförsäkringar har genomfört en undersökning om hushållens benägenhet till att byta bank. I undersökningen framgår att 57 procent inte skulle dra sig för att byta bank om de skulle få ett bättre erbjudande. Intresset för att byta bank är särskilt stort bland män (61 procent), sammanboendes (60 procent) och stockholmare (67 procent).
När hushållen får svara på vad som är viktigast vid ett byte av bank, så toppar aspekter som förbättrar privatekonomin. 37 procent uppger att låg bolåneränta och hög sparränta är viktigast. Det kan jämföras med betydelsen av att banken har en hållbarhetsprofil som endast 5 procent anger som viktigast.
– Många svenskar är redo att byta bank och det som styr beslutet är vad som är bäst för plånboken. Det man särskilt efterfrågar är lägre bolåneränta som sänker boendekostnaderna och högre sparränta som ökar avkastningen på ens sparpengar, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, och fortsätter:
– Svenskarnas höga prismedvetenhet lär hålla i sig under året. Mer talar nu för att styrräntan sänks senare under året. Om det blir verklighet kommer bankerna börja sänka sina rörliga bolåneräntor, men olika mycket och olika snabbt. Det finns därför mycket att vinna på att stå på tå så att man maxar sin privatekonomi, säger Stefan Westerberg.
När det kommer till att förhandla bolåneräntan visar undersökningen att påfallande många drar sig för det (21 procent). Det kan vara kopplat till att situationen skapar ett visst obehag eftersom en betydande andel också anser att det är pinsamt att förhandla (16 procent).
– Det finns tusenlappar att tjäna på att få ner bolåneräntan. Men tyvärr är det fortfarande många som inte sätter sig vid förhandlingsbordet, som verkar vara sprunget av ett dåligt självförtroende. Men det går att ändra på genom att förbereda sig inför förhandlingen. Se till att du har bra koll på din privatekonomi, uppdatera dig om ränteläget och bankernas genomsnittsräntor på bolån samt förhandla med flera långivare samtidigt. Dessutom kan det vara bra att känna till att du sitter på starka kort om du har en bra inkomst och låg belåningsgrad samt att du kan få ner räntan ytterligare en bit om du har ett större engagemang hos banken än bara bolån, säger Stefan Westerberg.
Ur undersökningen:
Fråga: Jag drar mig inte för att byta bank om jag får ett bättre erbjudande
|
Svarsalternativ |
Procent |
|
Stämmer |
57% |
|
Stämmer inte |
30% |
|
Vet ej/Ej svar |
13% |
Fråga: Om du skulle byta bank, vad av följande vore viktigast för dig? Välj max fyra alternativ?
|
Svarsalternativ |
Procent |
|
Låg bolåneränta |
37% |
|
Hög sparränta |
37% |
|
Låga fasta avgifter för banktjänster |
31% |
|
Snabb personlig kundservice |
24% |
|
Fysiskt kontor och möjlighet att träffa banken |
24% |
|
Att man kan lösa så många ärenden som möjligt själv genom internetbank |
23% |
|
Att banken är transparent och inte har dolda avgifter |
20% |
|
Ha en egen bankkontakt |
18% |
|
Att banken har gott rykte och agerar etiskt |
17% |
|
Banken ger bra rådgivning och ekonomiska tips |
15% |
|
Att det är en stor och välkänd bank |
11% |
|
Bra plattform för aktie- och fondhandel |
8% |
|
Hållbarhetsprofil på tjänster och produkter |
5% |
|
Annat |
1% |
Fråga: Om du tänker dig att du ska förhandla bolåneränta med en bank, vad av följande passar in på dig?
Välj max fyra alternativ
|
Svarsalternativ |
Procent |
|
Det är mödan värt att förhandla |
31% |
|
Jag är dålig på att förhandla |
28% |
|
Jag försöker alltid förhandla |
27% |
|
Det är naturligt att förhandla |
22% |
|
Jag drar mig för att förhandla |
21% |
|
Det känns pinsamt att förhandla |
16% |
|
Jag är duktig på att förhandla |
11% |
|
Det är roligt och spännande att förhandla |
10% |
|
Det är bortkastad tid att förhandla |
8% |
|
Inget av dem |
9% |
Om undersökningen
Undersökningen är genomförd av Infostat på en slumpmässigt rekryterad webbpanel på allmänheten, med 1000 svarande, som bor i radhus, bostadsrätt eller villa. Urvalet har kvoterats med avseende på kön, ålder och geografi. Resultatet har därefter vägts på kön, ålder, utbildning och politiskt parti för att korrigera för eventuella kvarvarande skevheter i urvalet. Undersökningen genomfördes mellan den 4 april och 16 april 2025.
Bilaga: Undersökningen bifogas i sin helhet.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom
Tel. 073-968 30 44. E-post: Stefan.Westerberg@lansforsakringar.se
Länsförsäkringars pressjour, telefon 08–588 418 50, press@lansforsakringar.se
Länk till Länsförsäkringars pressrum: https://www.lansforsakringar.se/privat/om-oss/press-media/