Getingarna har vaknat – uppmaningen till husägare
Vad som avgör om det blir en riktig ”getingsommar” går inte att säga på förhand, men årets första getingdrottningar har redan vaknat till liv och börjat leta platser att bygga bo på. Just nu är det alltså högsäsong för att förebygga problem senare i sommar. – Vi ser stora skillnader mellan åren. Under sommaren 2025 genomförde Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän cirka 1 300 saneringar av getingbon i regionen, och vi vet att det kan bli ännu mer intensivt de år förutsättningarna är riktigt gynnsamma, säger Peter Ahl Amundin, skadedjursansvarig på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän.
Upptäck getingboet i tid
Getingar söker ofta upp samma ställe på bostadshuset år efter år – till exempel innanför en vindslucka, under en takbjälke eller i ett skyddat hörn av fasaden.
– Först och främst rekommenderar jag alla husägare att ta flera inspektionsrundor runt huset nu på våren och försommaren för att tidigt upptäcka getingbon. Om bona fortfarande är små, ungefär som en pingisboll, kan man ofta ta ner dem på egen hand, säger Peter.
Små, lättåtkomliga getingbon kan du ta bort med hjälp av en dammsugare. Lägg sedan dammsugarpåsen i frysen så att eventuella getingar och larver dör. Att täta hål och springor på husets utsida minskar förutsättningarna för bra boplatser. Se också till att ventilationer och öppningar är försedda med insektsnät. Större eller svåråtkomliga bon – till exempel inne i väggar eller på vinden – bör däremot tas om hand av proffs.
Utöver att täta huset och ta bort små bon i tid går det också att jobba förebyggande ute i trädgården, till exempel genom att sätta ut enkla getingfällor.
Gör din egen getingfälla – enkelt och billigt
- Ta en plastflaska
- Klipp av den ungefär en tredjedel från toppen
- Vänd överdelen upp och ned och sätt den i bottendelen
- Tejpa ihop delarna ordentligt
- Ladda fällan med något sött, till exempel saft ihop med en bit banan eller en gnutta jäst
- Ställ eller häng getingfällan en bit ifrån uteplatsen, så att getingarna inte stör där ni sitter
Tips för att undvika getingstick
• Drick inte ur burkar och mörka flaskor som stått obevakade utan lock
• Täck över sötsaker och kött när du äter utomhus
• Gå inte barfota där det kan finnas risk för getingar
• Gör inga häftiga och yviga rörelser när getingar är i närheten
• Är du överkänslig, se till att alltid ha din allergimedicin nära till hands
Om du fått ett getingstick
• Tvätta getingsticket med tvål och vatten
• Smärtan kan dämpas med en isbit
• För att minska smärtan och risken för infektioner kan du lägga en fuktad huvudvärkstablett på sticket
• Blir du illamående, får yrsel, kräks eller känner stark klåda över hela kroppen måste du söka läkare snabbt
• Om sticket sitter i mun eller hals, åk omedelbart till sjukhus
Glöm inte att getingen också är ett nyttodjur
– Även om vi oftast tycker att getingar är besvärande vill jag ändå göra ett medskick: Getingen är ett nyttodjur, så om du inte besväras av dem, låt dem gärna vara kvar. Om du däremot upplever problem med getingar kan du oftast få hjälp med bekämpning via ditt försäkringsbolag. Har du din villa eller ditt fritidshus försäkrad hos Länsförsäkringar ingår skadedjursbekämpning utan självrisk i din boendeförsäkring, avslutar han.