Orange varning för snöfall
SMHI har utfärdat en orange varning från måndag förmiddag och följande dygnet gällande snö och friska vindar i sydöstra Skåne.
SMHI har utfärdat en orange varning från måndag förmiddag och följande dygnet gällande snö och friska vindar i sydöstra Skåne.
Från och med inkomståret 2026 tas möjligheten att göra ränteavdrag för blancolån bort helt. Det påverkar alltså din deklaration 2027. Detta gäller oavsett när i tiden lånet togs. Bolån och andra lån med säkerhet påverkas inte.
Från och med 24 november kan du som företagskund börja använda det nya filformatet ISO20022, om du är ansluten till de nya betaltjänsterna.
I årets SKI-mätning inom sakförsäkring på företagsmarknaden tar Länsförsäkringar en första plats.
En ny undersökning från Länsförsäkringar visar att Swish har blivit en naturlig del av vardagen – även för barn och unga. Hälften av alla föräldrar swishar pengar till sina barn varje månad, men få har regler för hur det ska gå till.
SMHI har gått ut för en gul varning i samband med att stormen Amy når Sverige, vindarna väntas i byarna nå stormstyrka längs västkusten.
Tre nya funktioner som stärker skyddet
Tobias Rydberg, placeringsrådgivare Företag, tipsar om hur du skapar en ekonomisk plan i fyra delar för ditt företag.
Den 27 september varje år firar vi Tjänstepensionens dag – ett tillfälle att uppmärksamma och öka medvetenheten om vikten av att ha en tjänstepension, för ett rikare liv efter arbetslivet.
22 september inkluderar vi fyra nya fonder i det utvalda fondutbudet.