Distriktsmöten
Tidpunkt för distriktsmöten och mandatperioder för fullmäktige i LF Jämtland.
Bergs kommun
Tidpunkt för distriktmöte: Hösten 2024
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2022 - 31 december 2024
Valberedningens representant i Bergs kommun är Kjell Svanberg.
Bräcke kommun
Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2023
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2021-31 december 2023
Valberedningens representant i Bräcke kommun är Peter Jonsson.
Förslag till distriktsmöte hösten 2023:
Ordinarie ledamöter:
Jenny Nilsson, Kälarne
Pär Nord, Gällö
Peter Jonsson, Kälarne
Suppleant:
Rolf Jönsson, Gällö
Härjedalens kommun
Tidpunkt för distriktmöte: Hösten 2025
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2023-31 december 2025
Valberedningens representant i Härjedalens kommun är Gun-Lis Bergman.
Krokoms kommun
Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2024
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2022 - 31 december 2024
Valberedningens representant i Krokoms kommun är Andreas Axelsson.
Ragunda kommun
Tidpunkt för distriktmöte: Hösten 2025
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2023 - 31 december 2025
Valberedningens representant i Ragunda kommun är för tillfället vakant.
Åre kommun
Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2024
Ledamöter i fullmäktiga för mandatperioden 1 januari 2022 - 31 december 2024
Valberedningens representant i Åre kommun är Cina Eijvergård.
Östersunds kommun
Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2023
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2021 - 31 december 2023
Valberedningens representanter i Östersunds kommun är Marie Fryklöf och Örjan Nilsson.
Förslag till distriktsmöte hösten 2023:
Ordinarie ledamöter:
Örjan Bertilsson, Frösön
Örjan Mårtensson, Östersund
Ove Nesterud, Frösön
Leif Arnesson, Frösön
Marie Fryklöf, Östersund
Örjan Nilsson, Lit
Monica Persson, Fåker
Björn Hemmingsson, Östersund
Anna Brandt, Frösön
Mona Thorsson, Östersund
Samira Musa, Östersund
Sara Grinde, Östersund
Mattias Eriksson, Östersund
Sara Larsson Brunflo
Jana Bäckström, Östersund
Erica Jonsson Ogilwie, Östersund
Nils Björid, Slandrom
Bosse Svensson, Brunflo
Suppleanter:
Claes Coric, Östersund
Sava Fakridim, Lit
Emma Lidar, Fåker
Gunilla Israelson, Brunflo
Joakim Cardegren, Östersund
Marcus Andersson, Östersund
Vid frågor
Har du frågor om valberedningens arbete kontaktar du ordförande Andreas Axelsson, Alsen 070-694 66 26.