Distriktsmöten

Tidpunkt för distriktsmöten och mandatperioder för fullmäktige i Länsförsäkringar Jämtland

Bergs kommun

Tidpunkt för distriktmöte: Hösten 2021
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2019 - 31 december 2021:

Ordinarie

  • Jennifer Saur, Svenstavik
  • Kjell Svanberg, Hackås

Suppleant

  • Joakim Karlsson, Oviken

Valberedningens representant i Bergs kommun är Kjell Svanberg.

Bräcke kommun

Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2020
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2018-31 december 2020:

Ordinarie

  • Peter Jonsson, Kälarne
  • Theresa Flatmo

Suppleant

  • Rolf Jönsson, Gällö

Valberedningens representant i Bräcke kommun är Peter Jonsson.

Härjedalens kommun

Tidpunkt för distriktmöte: Hösten 2019
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2017-31 december 2019:

Ordinarie

  • Niklas Olsson, Lillhärdal
  • Gun-Lis Bergman, Sveg
  • Mattias Mirårs, Ytterhogdal
  • Bitte Nilsson, Funäsdalen

Suppleanter

  • Pernilla Åslund, Vemdalen
  • Cecilia Svensson, Sveg

Valberedningens representant i Härjedalens kommun är Gun-Lis Bergman.

Krokoms kommun

Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2021
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2019 - 31 december 2021:

Ordinarie

  • Andreas Axelsson, Alsen
  • Irene Kempe, Trångsviken
  • Catharina Karlstrand, Nälden
  • Marianne Eriksson, Ås
  • Björn Israelsson, Krokom

Suppleant

  • Ture Löfroth, Föllinge
  • Cristine Persson, Krokom

Valberedningens representant i Krokoms kommun är Andreas Axelsson.

Ragunda kommun

Tidpunkt för distriktmöte: Hösten 2019
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2017 - 31 december 2019:

Ordinarie

  • Kenneth Backlund, Bispgården
  • Carola Engström, Stugun

Suppleant

  •  Nils Höög, Hammarstrand

Valberedningens representant i Ragunda kommun är Kenneth Backlund.

Strömsunds kommun

Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2019
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2017 - 31 december 2019:

Ordinarie

  • Bengt Mickelsson, Strömsund
  • Anneli Svensson, Strömsund
  • Elisabet Lundström, Hammerdal

Suppleant

  • Björn Strängby, Gäddede

Valberedningens representant i Strömsunds kommun är Bengt Mickelsson.

Åre kommun

Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2021
Ledamöter i fullmäktiga för mandatperioden 1 januari 2019 - 31 december 2021:

Ordinarie

  • Kenneth Flodberg, Mörsil
  • Anders Gustafsson, Järpen
  • Karin Nilsson, Mattmar
  • Cina Eivergård, Järpen

Suppleant

  • Håkan Mattsson, Järpen
  • Åke Granlöv, Hallen

Valberedningens representant i Åre kommun är Karin Nilsson.

Östersunds kommun

Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2020
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2018 - 31 december 2020:

Ordinarie

  • Örjan Bertilsson, Frösön
  • Kjell Ericson, Östersund
  • Gunilla Israelsson, Brunflo
  • Marie Lindström, Östersund
  • Örjan Mårtensson, Östersund
  • Ove Nesterud, Frösön
  • Leif Arnesson, Östersund
  • Marie Fryklöf, Östersund
  • Örjan Nilsson, Lit
  • Ulla Oscarsson, Frösön
  • Monica Persson, Fåker
  • Anders Bromée, Östersund
  • Anna Brandt, Frösön
  • Mona Thorsson, Östersund
  • Sofia Gulliksson, Östersund
  • Sara Grinde, Östersund

Suppleant

  • Mattias Eriksson, Östersund
  • Sara Larsson, Brunflo
  • Marta Lindvert, Frösön
  • Jana Bäckström, Östersund
  • Lena Jonsson, Häggenås
  • Vakant

Valberedningens representanter i Östersunds kommun är Marie Fryklöf och Örjan Nilsson.