Distriktsmöten

Tidpunkt för distriktsmöten och mandatperioder för fullmäktige i Länsförsäkringar Jämtland

Bergs kommun

Tidpunkt för distriktmöte: Hösten 2024
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2022 - 31 december 2024

Valberedningens representant i Bergs kommun är Kjell Svanberg.

Bräcke kommun

Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2023
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2021-31 december 2023

Valberedningens representant i Bräcke kommun är Peter Jonsson.

Härjedalens kommun

Tidpunkt för distriktmöte: Hösten 2022
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2020-31 december 2022

Valberedningens representant i Härjedalens kommun är Gun-Lis Bergman.

Förslag till distriktsmöte hösten 2022:

Ordinarie ledamöter

Mattias Mirårs, Ytterhogdal, omval

Niklas Olsson, Lillhärdal, omval

Bitte Nilsson, Funäsdalen, omval

Gun-Lis Bergman, Sveg, omval

Cecilia Svensson, Sveg, nyval (tidigare suppleant)

Mats Turdell, Huskölen, nyval

Elisabeth Kråik, Vemdalen, nyval

Suppleanter

Annika Myhr, Bruksvallarna, nyval

Thomas Backlund, Ytterberg, nyval

Gösta Nyholm, Funäsdalen, nyval


Slutar: Pernilla Åslund

Krokoms kommun

Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2024
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2022 - 31 december 2024

Valberedningens representant i Krokoms kommun är Andreas Axelsson.

Ragunda kommun

Tidpunkt för distriktmöte: Hösten 2022
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2020 - 31 december 2022

Valberedningens representant i Ragunda kommun är för tillfället vakant.

Förslag till distriktsmöte 2022:

Ordinarie ledamöter

Carola Engström, Stugun, omval

Ann-Marie Åsander, Hammarstrand, nyval

Suppleanter

Nils Höög, Hammarstrand, omval

Strömsunds kommun

Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2022
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2020 - 31 december 2022

Valberedningens representant i Strömsunds kommun är Bengt Mickelsson.

Förslag till distriktsmöte hösten 2022:

Ordinarie ledamöter

Björn Strängby, Gäddede, omval

Bengt Mickelsson, Strömsund, omval

Karin Stjerna, Gåxsjö, nyval

Gertrud Olsson, Görvik, nyval

Suppleanter

Ulla-Britt Åkerström, Tullingsås, omval

Elisabeth Lundström, Raftsjöhöjden, nyval (tidigare ordinarie)

Åre kommun

Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2024
Ledamöter i fullmäktiga för mandatperioden 1 januari 2022 - 31 december 2024

Valberedningens representant i Åre kommun är Cina Eijvergård.

Östersunds kommun

Tidpunkt för distriktsmöte: Hösten 2023
Ledamöter i fullmäktige för mandatperioden 1 januari 2021 - 31 december 2023

Valberedningens representanter i Östersunds kommun är Marie Fryklöf och Örjan Nilsson.

 

Vid frågor

Har du frågor om valberedningens arbete kontaktar du ordförande Andreas Axelsson, Alsen 070-694 66 26.