Du får ett dagligt kontoutdrag (camt.053 inklusive detaljuppgifter) med samlad information om saldo och alla in- och utbetalningar inklusive detaljuppgifter på företagets konto. Du laddar ner filen till ert affärssystem från Filöverföring via internettjänsten.
Betala via fil
Betaltjänst via fil
Du registrerar betalningar till leverantörer i ditt affärssystem och skapar en betalfil (pain.001) med betalningsuppdrag. Betalningar kan göras till Bankgiro, Plusgiro och till kontonummer. Betalningsfilen skickas till oss med Filöverföring via internettjänsten och betalningarna utförs på betalningsdagen. I ISO-filer kan inte värdeavier ställas ut och kreditfakturor kan inte skickas.
Du får en statusrapport (pain.002) om någon betalning inte går att genomföra. Genomförda betalningar kommer att finnas med i kontoutdrag via fil (camt.053 inklusive detaljuppgifter).
Lönetjänst via fil
Du registrerar företagets löneutbetalningar i ert lönesystem och skapar en lönefil (pain.001). Löneutbetalningar kan göras till löntagarens kontonummer. Lönefilen skickas till oss med Filöverföring via internettjänsten och dina anställda får sin lön utbetald på lönedagen.
Du får en statusrapport (pain.002) om någon löneutbetalning inte går att genomföra. Lönesumman som dragits från företagets konto kommer att finnas med i kontoutdrag via fil (camt.053).
Rapporteringstjänst via fil
Som företagskund får du tillgång till en mer detaljerad återrapportering av dina betalningar, inbetalningar och kontohändelser.
Du får en daglig detaljerad information (camt.054) om specifika betalningar och insättningar. Det här hjälper dig vid t.ex.:
- Automatisk avprickning av inbetalningar i ekonomisystem
- Kontroll av löneutbetalningar
- Samlad rapport för Swish-transaktioner
Det här behöver du för att kunna skicka och ta emot filer i formatet ISO 20022:
- Ett affärssystem som är anpassat för formatet ISO 20022 – Säkerställ med din leverantör av affärssystem / ERP att systemet är anpassat till Länsförsäkringars tekniska specifikation för ISO20022
- Kommunikationssättet Filöverföring via internettjänsten
- Avtal med Länsförsäkringar Bank om Betaltjänst-, Lönetjänst- och/eller Rapporteringstjänst via fil
Information till programvaruleverantörer (ERP)
Här hittar du all information för att utveckla och bygga stöd för Länsförsäkringars tjänster.
Övergång till betalningar i ISO-format
Bankgirots filformat för betalningar upphör under 2026. Därför är det viktigt för dig som betalar via fil idag att ansluta dig till Länsförsäkringar Banks nya produkter. De nya produkterna är kostnadsfria under 2026.