Fullmäktige

Från 2018 delar vi in fullmäktige i tre valdistrikt - Bohuslän, Göteborg och kranskommuner. Ledamöterna är valda på tre år.

 

Bohuslän

I valdistriktet ingår kommunerna Lysekil, Munkedal, Orust, Sotenäs, Stenungsund, Strömstad, Tanum, Tjörn och Uddevalla. 

 Mandatperiod 2017-2019

  • Leif G Andersson - grafiker mejl
  • Benny Karlsson - företagare, styrelseuppdrag mejl
  • Marianne Siverhav - lantbrukare mejl 
  • Gun-Britt Svensson - företagare mejl 
  • Ida Aronsson Hammar - kanslichef Tanums kommun mejl
  • Måns Ingemarsson - lantbrukare mejl
  • Ylva Dahl - gymnasierektor, företagare inom skog, mark och jordbruk mejl

Mandatperiod 2018-2020

  • Peter Heie – företagare
  • Magnus Gregart - företagare mejl
  • Thore Gunnarsson – lantbrukare
  • Lena Lilja – fastighetsförvaltning, styrelseuppdrag Lilja & Co AB mejl
  • Carin Ramneskär – affärsutvecklare, finansieringsrådgivare

 Mandatperiod 2019-2021

  • Maria Andersson - legitimerad sjukgymnast mejl
  • Elisabeth Olsson - redovisningskonsult mejl
  • Marcus Hofvander - fastighetsförvaltare mejl

Göteborg

Mandatperiod 2017-2019

  • Bengt Andersson
  • Lars Berg - pensionär mejl
  • Malin Lilton - företagare
  • Malin Lundgren - vd Stora Holm Trafikövningsplats mejl
  • Anna Rogbrant - projektledare
  • Shahab Lazar – kundansvarig, fastighetsförvaltare mejl
  • Lars Swahn - journalist mejl
  • Toomas Tartu - företagare mejl
  • Sara Wallin - vd ALMI Företagspartner Väst mejl

Mandatperiod 2018-2020

  • Helén Eriksson-Elf - stadsdirektör, mejl
  • Susanna Lövung Sjöberg - digital manager mejl
  • Josefin Locking – personalvetare 
  • Navid Hamidi – arbetsledare 
  • Jan Johansson – operatör
  • Birgitta Gunér – företagare, ridhuschef
  • Anders Sundin – teknisk direktör
  • Mayur Patel – butikschef
  • Marianne Lilja Wittbom – managementkonsult
  • Lars Johanson – ekonomichef
  • Ola Ekman – företagare, vd First To Know

Mandatperiod 2019-2021

  • Leila Alves Bonnier - arkitekt mejl
  • Lill Andreasson - företagare/konsult
  • Birgitta Granquist - auktoriserad revisor
  • Fredrik Högberg - hållbarhetssamordnare mejl
  • Anna-Lena Johansson - verksamhetsstrateg mejl
  • Peter Krantz - personalföreträdare
  • Ingrid Larsson - socionom
  • Kenneth Lexell - planeringsledare mejl
  • Jan Lindblom - affärsutvecklare
  • Karl Malmström vd, entreprenör mejl
  • Samir Mujanovic - högstadielärare mejl
  • Houda Zoubi - företagare

Kranskommuner

I kranskommuner ingår Härryda, Kungälv, Mölndal, Partille och Öckerö.

Mandatperiod 2017-2019

  • Lizette Engström - lagerarbetare mejl
  • Gunilla Bökmark - internationell chef Göteborgs Stad mejl

  • Per-Anders Jimar - försäljning uthyrning, depåchef mejl
  • Pär Simonsson - redovisningskonsult

Mandatperiod 2018-2020

  • Ingrid Fredriksson – chefredaktör
  • Margareta Alexandersson - f d förvaltningschef mejl
  • Niclas Tonsjö - ekonomichef mejl
  • Niclas Yngvesson – kock, krögare
  • Henrik Rogenfelt – revisor
  • Thomas Alm – utvecklingschef

Mandatperiod 2019-2021

  • Monica Crusner - advokat mejl
  • Elisabeth Lindén - kvalitets- och miljöchef mejl
  • Kasper Jönsson - senior financial accountant mejl