Skydda företaget mot plötsliga skyfall

Sommartid innebär ökad risk för kraftiga skyfall. Med några enkla tips kan du stärka skyddet för företagets fastigheter, fordon och annan egendom – innan ovädret kommer.

Agneta Wennberg, skadechef på LF Göinge-Kristianstad.
Foto: Sven Persson/swelo.se

Ett pågående skyfall innebär en stor påfrestning på allt från takpannor och hängrännor till avloppssystem och den övergripande dagvattenhanteringen på företagets mark. Vatten kan komma ut i fastigheten genom golvbrunnar och i avloppssystemet och på kort tid göra enorm skada. Betydande värden sköljs bokstavligen bort – om man inte är ordentligt förberedd.

– Ett skyfall kan slå till precis var som helst. Det enklaste sättet att förbereda sig är därför att se över företagets fastighet. Hur är lutningen på tomten? Rinner det in mot husgrunden när det regnar? I så fall kan man bygga en liten vall med kant­sten som hindrar ytvattnet från att rinna mot byggnaden, säger Agneta Wennberg, skade­chef på LF Göinge-Kristianstad.

Naturskadorna ökar

– Förutom att ha en god dränering runt sina byggnader bör man även se över brunnar och avlopp. Ett konkret tips är att aldrig förvara inventarier direkt på golvet i en källare. Ett annat är att aldrig parkera företagets fordon på en lågt placerad plats, där vatten snabbt kan samlas.

Fastigheter belägna i en svacka är förstås extra utsatta vid stora regnmängder. Om företagets lokaler dessutom ligger nära en sjö eller vattendrag kan man behöva ytterligare vallar för att möta stigande vattennivåer. Översvämningar kan även orsakas av stora mängder smältande snö, stormar eller att längre perioder av regn till slut mättar marken.

– Förra sommaren drabbades flera områden i södra och mellersta Sverige väldigt hårt av översvämningar, med mängder av vattenskadade fastigheter som följd. Den typen av kraftiga skyfall har vi inte sett i samma utsträckning förut. Vi räknar med att sådana naturskador bara kommer att öka till följd av klimatförändringarna, säger Agneta.

Stort eget ansvar

Är du osäker på hur det ser ut där du och dina medarbetare verkar? Kontakta din kommun eller besök msb.se för att ta del av deras översvämningskarteringar. Vänta inte tills det är för sent.

– En försäkring täcker inte allt. Därför är det jätteviktigt att man faktiskt förstår vilket ansvar man själv har som före­tagare. Det finns massor av sätt att förbereda sig på, och därmed minska risken för att en skada ens inträffar, säger Agneta Wennberg.

Du läste precis en artikel ur vår tidning Företagare i vår del av Skåne nr 1, 2025.

Här kan du läsa hela tidningen