Följ med på ett trygghetsbesök hemma hos Gustav Ovland
I en ny film från LF Göinge-Kristianstad får bygginfluencern Gustav Ovland ett trygghetsbesök av Länsförsäkringars rådgivare inom skadeförebygg Olof Linder. – Man tänker att man kan reda allt själv, men det är inte dumt att få tips på de där enkla grejerna som förebygger skador, säger Gustav.
Gustav Ovland är bygginfluencern från Härnestad med över 100 000 följare som entusiastiskt delar med sig av sina byggprojekt, alltid i sällskap av hundarna Boris och Lillebror. Han är särskilt känd för sin husrenovering i SVT:s Husdrömmar och som designer i Stugdrömmar på Kanal 5.
Nyligen fick han besök av Olof Linder, rådgivare inom skadeförebygg på LF Göinge-Kristianstad, för ett trygghetsbesök med fokus på vattenskador.
– Ett trygghetsbesök ingår för alla som nytecknar villahemförsäkring. Här gjorde vi en översyn av Gustavs fastighet för att identifiera risker i kök, badrum, källare och utemiljön, förklarar Olof.
Besöket finns nu i sin helhet på på lansforsakringar.se och på YouTube där Olof delar med sig av sina bästa tips.
– Skadeförebyggande arbete är ett ämne som ligger mig varmt om hjärtat. Genom den här filmen kan vi sprida enkla åtgärder som husägare själva kan göra för att minska risken för skador, säger han.
Små åtgärder som gör stor skillnad
Under besöket fick Gustav flera konkreta råd, som att täta i diskbänksskåpet, installera vattenlarm och lägga plastunderlägg under köksmaskiner. För källaren, återkommande drabbad av översvämningar, tipsade Olof om
att ha en bra kraftfull dränkbar pump redo om det skulle hända igen och att förvara värdesaker på hyllor.
– De åtgärder vi rekommenderar är enkla och inte dyra, säger Olof.
Att temat för filmen blev just vattenskador är ingen slump.
– Vi ser en ökning av vattenskador, eftersom fler hushåll har fler vattenbärande maskiner. Samtidigt leder klimatförändringarna till fler skyfall, vilket ökar risken för översvämningar, förklarar Olof.
Han påpekar också att kunskapen kring vattenskador ofta är låg.
– De flesta vet att brand kan förebyggas med brandvarnare och brandsläckare. Men vattenskador, som är den största skadekostnaden, får inte samma uppmärksamhet, trots att de kan vara väldigt påfrestande för den som drabbas. De har också stor negativ påverkan på miljön.
Varför valde LF Göinge-Kristianstad att samarbeta med just Gustav Ovland?
– Gustav är en lokal profil med ett starkt engagemang i bygden. Han bor i Härnestad, är delägare i en restaurang i Kristianstad och har ett genuint intresse för hållbar renovering. Dessutom är han jordnära och lätt att relatera till – en perfekt matchning för oss, säger Olof.
Gustavs hem är en före detta stärkelsefabrik, som han med stor omsorg har förvandlat från hopplöst förfall till ett vackert och personligt boende, något han själv beskriver som sitt livselixir. Nu är hans hem, tack vare Olofs tips, också bättre rustat mot vattenskador.
– Många är rädda för att en skaderådgivare ska hitta fel, men det borde vara tvärtom. Försäkringsbolaget vill ju precis samma sak som en själv – att olyckan aldrig ska inträffa. Jag fick massor av enkla och smarta tips, som att installera ett vattenlarm för några hundralappar. Det är små insatser som kan göra stor skillnad.
Gustav är nöjd med samarbetet
– Det var riktigt kul att jobba med ett lokalt bolag som LF Göinge-Kristianstad och med Olof. Han är både kunnig och lättsam, en skön kombination.
Du läste precis en artikel ur vår tidning Trygga Tillsammans nr 1, 2025.