Välkommen som delägare

LF Västernorrlands ägs av kunderna och du är en av flera delägare med inflytande över vår verksamhet. Vi har inga aktieägare med kortsiktiga vinstkrav utan har alltid ditt långsiktiga intresse i fokus. Därför ser vi till att dina pengar stannar i länet och gör skillnad för dig, din familj och för vårt Västernorrland. Så fungerar vår speciella bolagsform.

Vi har inte aktieägare – vi har dig

Vi ägs av dig som kund och du är en del av oss. Vi hör ihop och tar ett gemensamt ansvar för vår gemensamma trygghet, det har vi gjort sedan 1844. När det går bra för dig och länet, går det bra för oss. Fler skador ger högre kostnader, färre skador ger lägre kostnader.

Vi kan aldrig veta exakt hur ett år blir, men både väder och dina vardagsval påverkar. När du till exempel använder brandvarnare, vattenlarm och kör försiktigt minskar vi tillsammans skador och kostnader.

Dina pengar stannar i länet

När vi har lyckats skapa ett positivt resultat, utöver det som behövs för att utveckla vår verksamhet, ser vi till att dina pengar stannar i länet och gör skillnad för dig, din familj och för vårt Västernorrland. Tillsammans tar vi ansvar och det lönar sig!

Du är med och bestämmer

Se filmen om oss


LF Västernorrland