För dig som har ett konto registrerat på Mina sidor innan 20 maj, kommer återbäringen betalas ut med start 8 juni och fram till midsommar. Registrerar du konto efter 20 maj, kommer återbäringen betalas ut efter sommaren.
Färre bränder. Mer fika.
100 miljoner i återbäring till vår del av Skåne
I början av juni påbörjar vi utbetalningen av återbäringen till dig som registrerat konto hos oss senast 20 maj. För dig som registrerar konto efter 20 maj kommer återbäringen efter sommaren. Fick du återbäring 2024 och inte har bytt konto sedan dess behöver du inte göra något.
Har du ännu inte anmält konto? Här under hittar du en instruktion hur du gör detta i vår app eller via Mina sidor här på vår webbplats.
För att få återbäringen insatt på ditt konto behöver du registrera ditt kontonummer.
Uppdatera och kontrollera ditt kontonummer på Mina sidor
Med start 31 maj och hela vägen fram till september kan du träffa oss runt om i vår del av Skåne. Följ oss gärna på sociala medier för att få mer information om tider och var du hittar oss.
Här kommer vi att vara under året:
31 maj - Kvarnens dag, Skepparslöv
6 juni - Broby Marknad, Broby
30 juli - 1 augusti - Kristianstad Stadsfestival
7-8 augusti - Hässleholms Stadsfest
29 augusti - Familjefesten, Osby
20 september - Ånglokets dag, Brösarp
Välkommen, hoppas vi ses!
Vad är en återbäring?
LF Göinge-Kristianstad är ett lokalt och kundägt bolag. Det innebär att när det går bra för oss kan vi betala ut återbäring till våra sakförsäkringskunder. Du som har en sakförsäkring (till exempel en bil- eller hemförsäkring) hos oss får helt enkelt tillbaka en del av din försäkringspremie. Din inbetalade premie styr hur mycket du får tillbaka och återbäringen ges baserat på föregående år. För att få återbäring under 2026 måste du alltså varit kund under 2025.
Undrar du något?
Se våra frågor och svar nedan. Du är självklart välkommen att kontakta oss. Det gör du tryggt och säkert genom att logga in med BankID eller säkerhetsdosa på Mina sidor eller i vår app, välj ”kontakta oss” och skicka ett meddelande.
Din återbäring betalas ut till det konto du anmält till oss. En bit längre upp på den här sidan hittar du en steg för steg-guide för hur du gör för att kontrollera vilket detta kontonummer är och hur du anmäler ett konto om du inte har något. Med ditt återbäringsbesked, som skickas till Kivra eller din hemadress, kommer även information om vi har ditt kontonummer eller inte.
I månadsskiftet april-maj kommer vi skicka ut återbäringsbesked till dig med information om din återbäring och om vi har ett kontonummer registrerat. Har du inte fått ditt besked innan 12 maj, ber vi dig kontakta oss.
Bankbedrägerierna ökar i vårt samhälle och bedragarnas metoder ändras ständigt. Blir du uppringd och är osäker på vem du talar med, lägg på direkt!
Läs mer om hur du blir svårlurad på Svårlurad.se
LF Göinge-Kristianstad