Dina representanter i Länsförsäkringar Uppsala

Du som delägare har möjlighet att påverka vilken kandidat som ska representera dig i din kommun och nedan presenteras sittande ledamöter i Länsförsäkringes fullmäktige.

Fullmäktige består av 64 delägare som representerar dig och övriga ägare. Ledamöterna i fullmäktige utser styrelsen som i sin tur tillsätter bolagets vd.

Följande har blivit valda att representera Håbo och Tierps fullmäktige från valet som skedde i november:

Erik Kihlén, Tierp - Nyval
Hans Edén, Tierp - Omval
Mats Birgersson, Tierp - Nyval
Peter Dons-Möller, Tierp - Nyval
Åsa Geijstedt, Tierp - Omval

Christer Staaf, Håbo - Omval
Inga Birath von Sydow, Håbo - Omval
Kjell Munksten, Håbo - Nyval
Leif Zetterberg, Håbo - Omval

 

Uppsala tätort

Christel Benfalk

Chef samhällsavdelningen

cbenfalk@gmail.com

Fredrik Sjöberg

Folkbildningschef

E-post: fredrik.sjoberg@sv.se

Karin Graemer

Affärsrådgivare

E-post: karin@graemer.se

Kristina Höglund

Ekonomi- och fastighetschef

E-post: ekonomi@v-dala.se

Margareta Ericsson

Projektledare

E-post: margareta.ericsson@rebuskommunikation.se

Maria Freeney

Marknadsförare

E-post: maria.freeney@gmail.com

Maria Masoomi

Matentreprenör och debattör

E-post: maria@masoomi.se

Mario Pagliaro

Ekonomichef

E-post: contactse@yahoo.com

Michael Prising

Vd

E-post: mickeprising@live.se

Rickard Weidstam

Copywriter

E-post: rickard.weidstam@gmail.com

Stewen Quigley

Vd

E-post: stewen@qimage.se

Angelique Prinz Blix

Kommunikationschef,

E-post:  angelique.blix@gmail.com

 Emma Eriksson, Enköping.jpg

Aya Ibrahim

Management konsult

E-post: aya.ibrahim55@gmail.com

Carin Åblad Lundström

Präst

carin.ablad@gmail.com

 

Dianna Zeleskov

Student

E-post: diazel@hotmail.com

Carolina Wallström, Uppsala landsbygd.jpg

Carolina Wallström Pan

Ekonom

E-post: carolina.wallstrom@gmail.com

Håbo

Christer Staaf Håbo.jpg

Christer Staaf

Hästgårdsföretagare, vd

E-post: christer.staaf@telia.se

 

 

 

Inga Birath von Sydow Håbo.jpg

Inga Birath Von Zydow

Företagare

E-post: inga@hjalstavik.com

 

Tommy Sandberg Håbo.jpg

Tommy Sandberg

Entreprenör

E-post: tommy.tmicro@gmail.com

Leif Zetterberg Håbo.jpg

Leif Zetterberg

Egen företagare

E-post: leif.zetterberg@overgransjordbruk.se

Enköping

Emma Eriksson, Enköping.jpg

Emma Eriksson

Redovisningskonsult

E-post: emma.fr.en@gmail.com

 

Inger Erlewing Enköping.jpg

Inger Erlewing

Centrumsekreterare

E-post: ingererlewing@hotmail.com

Victor Wässman Enköping.jpg

Victor Wässman

Egen företagare

E-post: victorwassman@gmail.com

 

Torsten Hemlin, Enköping.jpg

Torsten Hemlin

Polis

E-post: torsten.hemlin@gmail.com

Anders Jarl, Enköping.jpg

Anders Jarl

Reklamman

E-post: mailto:anders@jarloco.se

Nina Wiberg Karlsson Enköping.jpg

Nina Wiberg Karlsson

Redovisningsekonom

E-post: nina.wibergkarlsson@4klovern.se

 

 

Kjell Klarbo, Enköping.jpg

Kjell Klarbo

Brandmästare/lantbrukare

E-post: kjell.klarbo@gmail.com

Inger Gauffin Carlsson Enköping.jpg

Inger Gauffin Carlsson

Lantbrukare

E-post: inger.g.carlsson@telia.com

 

Knivsta

Alf Ahlstedt Knivsta.jpg

Alf Ahlstedt

Utbildare

E-post: alf.ahlstedt@telia.com

Camilla Sandenskog Knivsta.jpg

Camilla Sandenskog

Rektor

E-post: camillasandenskog@hotmail.com

Ulf Gärdebo Knivsta.jpg

Ulf Gärdebo

Ingenjör

E-post: ulf@gardebo.se

Kristina Eklund Nielsen Knivsta.jpg

Kristina Eklund Nielsen

Chef strategisk kompetensutveckling

E-post: kristina.eklund.nielsen@gmail.com

Mats Nilsson Knivsta.jpg

Mats Nilsson

Maskiningenjör

E-post: matsnilsson642@gmail.com

Östhammar

Lennart Andersson, Östhammar.jpg

Lennart Andersson

Fastighetsansvarig

E-post: lennart-ulla@telia.com

Brita Evansson Östhammar.jpg

Brita Evansson

Personalspecialist

E-post: evansson.j@telia.com

Anna-Lena Holgersson Östhammar.jpg

Anna-Lena Holgersson

Agronom

E-post: annalenaholgersson@gmail.com

Joakim Jansson Östhammar.jpg

Joakim Jansson

Vd

E-post: jocke@skadeservice.se

Per Selander Östhammar.jpg

Per Selander

Grafisk formgivare

E-post: per@selander.eu

Madelene Sundén, Östhammar.jpg

Madelene Sundén

Barnskötare

E-post: 029541126@bahnof.se

Sebastian Tarnanen Östhammar.jpg

Sebastian Tarnanen

Arbetsledare

E-post: sebastian.tarnanen@hotmail.com

Tierp

Hans Eden, Tierp.jpg

Hans Edén

Controller

E-post: hans.c.eden@gmail.com

 

Åsa Geijstedt Tierp.jpg

Åsa Geijstedt

Idrottslärare

E-post: asageijstedt@telia.com

Sven Jägbrandt Tierp.jpg

Sven Jägbrant

Jägmästare

E-post: sven.jagbrant@gmail.com

Pär Ohlström Tierp.jpg

Pär Ohlström

Lantbrukare

E-post: bolmyra@gmail.com

Lars-Gunnar Sandin Tierp.jpg

Lars-Gunnar Sandin

Lantbrukare/Entreprenör

E-post: lg.sandin@telia.com

Ulrika Törnblom, Tierp.jpg

Ulrika Törnblom

Civilekonom/redovisningskonsult

E-post: ulrikatornblom1@hotmail.com

Älvkarleby

Christer Bärlund, Älvkarleby.jpg

Christer Bärlund

Egen företagare

E-post: cb9302@gmail.com

Magnus Grönberg Älvkarleby.jpg

Magnus Grönberg

E-post: monteverde100@hotmail.com

Alf Kjerrman Älvkarleby.jpg

Alf Kjerrman

Konsult

E-post: alf.kjerrman@telia.se

Kenneth Ljunggren, Älvkarleby.jpg

Kenneth Ljunggren

Egen företagare

E-post: ljunggren@alvkarleby.net

Uppsala landsbygd

Mats Lindgren Uppsala landsbygd.jpg

Mats Lindgren

Marknadschef

E-post: mats@madoli.se

Karl-Egon Ljusberg Uppsala landsbygd.jpg

Karl-Egon Ljusberg

Redovisningskonsult

E-post: 379028@telia.com

Henrik Skälstad Uppsala landsbygd.jpg

Henrik Skälstad

Lantmästare/lantbrukare

E-post: forkarbyholm@telia.com

Susanne Stenbacka Uppsala landsbygd.jpg

Susanne Stenbacka

Universitetslektor

E-post: susanne.stenbacka@kultgeog.uu.se

Patric Eriksson, Uppsla landsbygd.jpg

Curt Thärnström

Egen företagare

E-post: curt@marmagard.se

Daniel Altersberg Uppsala landsbygd.jpg

Daniel Altersberg

Enhetschef

E-post: daniel_altersberg@hotmail.com

Patric Eriksson, Uppsla landsbygd.jpg

Twana Nadjem

Sjukpensionär

E-post: twanan@hotmail.com

Nils Myhr Uppsala landsbygd.jpg

Nils Myhr

E-post: nils.myhr@telia.com

Patric Eriksson, Uppsla landsbygd.jpg

Patric Eriksson

Bataljonstabsassistent

E-post: patric.brostugan@gmail.com

Roine Lindström Uppsala Landsbygd.jpg

Roine Lindström

Pensionär

E-post: roine.lindstrom@telia.com

Annika Höglund Uppsala landsbygd.jpg

Annika Höglund

Egen företagare

E-post: annika@highgrove.se

Informationen gäller för Länsförsäkringar Uppsala