Dina representanter i Länsförsäkringar Bergslagen

Du som delägare har möjlighet att påverka vilken kandidat som ska representera dig i din kommun och nedan presenteras sittande ledamöter i Länsförsäkringar Bergslagens fullmäktige. Fullmäktige består av 60 delägare som representerar dig och övriga ägare. Ledamöterna i fullmäktige utser styrelsen som i sin tur tillsätter bolagets vd.

Distriktet för Västerås Stad

Nicolin Ahlqvist

Göran Johansson

Mårten Bladh

Pamela Ernlund

Nina Jokela

Pia Nilsson

Tony Blomqvist

Maja Garpelin

Cina Koskinen

Monica Hansen

Peter Lindström

Pia Nordlander

AntonSandell-Västerås-555x300.jpg

Anton Sandell

MirandaOlsson-Västerås-555x300.jpg

Miranda Olsson

TommyÖhman-Västerås-555x300.jpg

Tommy Öhman

Distriktet för Örebro kommun

Peter Einarsson

Mats Tilldal

Sandra Eriksson

Anders Holm

Carin Neanro

Helena Netz

Davor Zidaric

Bo Ljunggren

Regina Salenfors-Andersson

CeciliaLönnElgstrand-Örebro-555x300.jpg

Cecilia Lönn Elgstrand

HelenaEdbergÅkerberg-Örebro-555x300.jpg

Helena Edberg Åkerberg

JennyEmeren-Örebro-555x300.jpg

Jenny Emerén

SamuellHuss-Örebro-555x300.jpg

Samuel Huss

Rrezarta-Krasniqi-Örebro-555x300.jpg

Rrezarta Krasniqi

AnnSandberg-Örebro-555x300.jpg

Ann Sandberg

Distriktet för Lindesberg, Hällefors, Ljusnarsberg, Nora, Karlskoga och Degerfors kommuner

Anna Berggren, Nora

Helena Jansson, Karlskoga

555x300_ann-christinbertilsson.jpg

Ann-Christin Bertilsson, Lindesberg

555x300_johansigge.jpg

Johan Sigge, Lindesberg

Fredrik Hedborg, Kopparberg

555x300_sofiatungfelt.jpg

Sofia Tungfelt, Karlskoga

Distriktet för Sala, Fagersta, Skinnskatteberg, Norberg och Heby kommuner

Anita Edholm, Vittinge

555x300_per-eriknystrom.jpg

Per-Erik Nyström, Västerbykil

555x300_christinastigsdotter.jpg

Christina Stigsdotter, Tärnsjö

555x300_fredrikheidenborg.jpg

Fredrik Heidenborg, Sala

Mats Hägglund, Sala

Distriktet för Lekeberg, Askersund, Hallsberg, Laxå och Kumla kommuner

Per Willén, Askersund

Bengt Olofsson, Pålsboda

Suzanne Roos Högfeldt, Vintrosa

Anna Oskarsson, Skyllberg

... samt Anna Eriksson, Hallsberg

Distriktet för Köping, Arboga, Kungsör, Hallstahammar och Surahammars kommuner

Alexander Knutsson, Arboga

555x300-SofieTornin.jpg

Sofie Tornin, Hallstahammar

Johan Pettersson, Köping

Emelie Kjellberg, Hallstahammar

Magnus Åstrand, Seglingsberg

Agneta Pettersson, Kungsör

Valberedning

Valberedningens sammansättning efter bolagsstämma 2021:

Distrikt Västerås

  • Monica Hansen
  • Mårten Blad

Distrikt Örebro

  • Carin Neanro
  • Peter Einarsson

Distrikt Lekeberg

  • Anna Oskarsson

Distrikt Köping

  • Sofie Tornin

Distrikt Lindesberg

  • Sofia Tungfelt

Distrikt Sala

  • Anita Edholm

Kontakt

Har du någon fråga eller synpunkt som du vill framföra till fullmäktige? 

Skriv ett meddelande till fullmäktige