Fullmäktige

Fullmäktigeledamöter i din kommun

Göteborgs kommun

Mandatperiod 2015-2017

  • Bertil Andersson
  • Anette Asklin
  • Helén Eriksson-Elf - stadsdirektör, koncern-vd mejl
  • Sven-Inge Gustafsson - befälhavare/lotstransport mejl
  • Claes-Göran Hindström
  • Mattias Olsson
  • Carl-Adam Sedin
  • Susanna Lövung Sjöberg - digital manager mejl

Mandatperiod 2016-2018

  • Ingemar Björholt
  • Haklime Hassan
  • Klas Hellgren - mejl
  • Peter Krantz
  • Carolina Larsson
  • Miriam Ljungholm - egen företagare bageri mejl
  • Karl Malmström vd/entreprenör mejl
  • Birgitta Olausson
  • Carlos Rebelo Da Silva
  • Houda Zoubi

Mandatperiod 2017–2019

  • Bengt Andersson
  • Lars Berg - pensionär mejl
  • Malin Lilton
  • Malin Lundgren - vd Stora Holm Trafikövningsplats mejl
  • Anna Rogbrant
  • Shahab Sarmadi - kundansvarig/fastighetsförvaltare mejl
  • Lars Swahn - journalist mejl
  • Toomas Tartu - egen företagare mejl
  • Sara Wallin - vd ALMI Företagspartner Väst mejl

Härryda kommun

Mandatperiod 2016-2018

  • Monica Crusner - advokat mejl
  • Elisabeth Lindén - kvalitets- och miljöchef mejl
  • Lilian Samuelsson - egen företagare, café, catering, bonde m.m.
  • Håkan Wallin - trädgårdsmästare, egen företagare mejl


Kungälvs kommun

Mandatperiod 2015-2017

  • Margareta Alexandersson - f d förvaltningschef mejl
  • Inger Andersson Thelin - egen företagare Skyltverksta´n IT AB mejl
  • Henny Lundberg - pensionär mejl
  • Åsa Pehrsson - hushållslärare mejl
  • Niclas Tonsjö - ekonomichef mejl

Mandatperiod 2017-2019

  • Lizette Engström - lagerarbetare mejl


Lysekils kommun

Mandatperiod 2017-2019

  • Leif G Andersson - grafiker mejl
  • Benny Karlsson - företagare, styrelseuppdrag mejl
  • Marianne Siverhav - lantbrukare mejl

Munkedals kommun

Mandatperiod 2016-2018

  • Gunnel Fritzson - pensionär mejl
  • Claes-Anders Johansson - vd KJ Byggnads AB mejl
  • Kent Wilhelmsson - entreprenör mejl


Mölndals kommun

Mandatperiod 2017–2019

  • Gunilla Bökmark - internationell chef Göteborgs Stad mejl
  • Per-Anders Jimar - försäljning uthyrning/depåchef mejl


Orust kommun

Mandatperiod 2017–2019

  • Gun-Britt Svensson - egen företagare mejl


Partille kommun

Mandatperiod 2015–2017

  • Annika Guldhed
  • Folke Nordqvist
  • Henrik Rogenfelt
  • Dennis Staaf


Sotenäs kommun

Mandatperiod 2017-2019

  • Ida Aronsson Hammar - kanslichef Tanums kommun mejl
  • Måns Ingemarsson - lantbrukare mejl


Stenungsunds kommun

Mandatperiod 2016-2018

  • Martin Bergman - vd Indivior mejl
  • Susanna Frennemo - vice president IT mejl
  • Hans Johansson - lantbrukare mejl
  • Eva Lind Johansson - volontärarbete, undervisning asylsökande och nyanlända mejl


Strömstads kommun

Mandatperiod 2015–2017

  • Curt Carlsson - kamrer kyrkoadministration mejl
  • Therese Grahn - vd/egen företagare mejl
  • Tina Tillery


Tanums kommun

Mandatperiod 2016-2018

  • Maria Andersson - legitimerad sjukgymnast mejl
  • Kjell Olsson - ordförande Tanum Invest AB, pensionär mejl
  • Lennart Olsson - konsult ekonomi mejl

Tjörns kommun

Mandatperiod 2015–2017

  • Agneta Börgesson - mejl
  • Margareta Hagberg
  • Mattias Jönegren


Uddevalla kommun

Mandatperiod 2015–2017

  • Birgitta Andersson - konsult/projektledare mejl
  • Magnus Gregart - egen företagare mejl
  • Thore Gunnarsson
  • Pelle Haglund - fastighetsutvecklare mejl
  • Thomas Hemberg
  • Lena Lilja - fastighetsförvaltning, styrelseuppdrag i Lilja & Co AB mejl

Mandatperiod 2017-2019

  • Ylva Dahl - gymnasierektor, egen företagare inom skog, mark och jordbruk mejl

Öckerö kommun

Mandatperiod 2017–2019

  • Pär Simonsson