Fullmäktige och valberedning

Fullmäktige är det högsta beslutande organet i Länsförsäkringar Bergslagen och består av 60 ledamöter. I de olika distrikten hålls valmöten vart tredje år där du som kund kan påverka vilka representanter som väljs till fullmäktige.

Distriktet för Västerås Stad

  • Göran Johansson, Västerås
  • Peter Lindström, Västerås
  • Wivi Johansson, Västerås
  • Mårten Bladh, Västerås
  • Monica Hansen, Västerås
  • Tomas Ekholm, Västerås
  • Thomas Eskilsson, Västerås
  • Karina Liljeroos, Västerås
  • Cina Koskinen, Västerås
  • Pamela Christensson, Västerås
  • Malin Lundstedt, Västerås
  • Pia Nordlander, Västerås
  • Pia Nilsson, Västerås
  • Mats Eriksson, Västerås
  • Raid Yacoub, Västerås
  • Tony Blomqvist, Västerås

Distriktet för Örebro kommun

  • Mats Lenhammar, Örebro
  • Anders Holm, Örebro
  • Håkan Gransten, Ervalla
  • Britt Billingmark, Dyltabruk
  • Peter Einarsson, Örebro
  • Ingvar Ernstson, Örebro
  • Mikael Håstlund, Örebro
  • Bo Ljunggren, Örebro
  • Therése Hedén, Örebro
  • Regina Salenfors Andersson, Odensbacken
  • Mats Tilldal, Örebro
  • Helena Netz, Örebro
  • Catrine Östlund, Örebro
  • Sofia Larsen, Örebro
  • Mikael Melitshenko, Örebro

Distriktet för Hällefors, Lindesberg och Ljusnarsberg, Nora, Karlskoga och Degerfors kommuner

  • Anna Berggren, Nora
  • Helena Jansson, Karlskoga
  • Jan-Erik Höijer, Degerfors
  • Fredrik Hedborg, Kopparberg
  • Leif Berglund, Hällefors
  • Lena Lindqwist, Gusselby
  • Camilla McQuire, Åtorp
  • Barbro Fischerström, Lindesberg

Läs ledamöternas personliga presentationer

Distriktet för Sala, Fagersta, Skinnskatteberg, Norberg och Heby kommuner

  • Per-Erik Nyström, Västerbykil
  • Olle Olsson, Ängelsberg
  • Lotta Hiller, Mossboda Runhällen
  • Anita Edholm, Vittinge
  • Mats Hägglund, Sala
  • Sebastian Rydberg, Sala
  • Gisela Cajbrandt, Norberg
  • Johan Pettersson, Fagersta

Läs ledamöternas personliga presentationer

Distriktet för Lekeberg, Askersund, Hallsberg, Laxå och Kumla kommuner

  • Anna Eriksson, Hallsberg
  • Bengt Olofsson, Pålsboda
  • Per-Anders Sättergård, Pålsboda
  • Per Willén, Askersund
  • Anna Oskarsson, Skyllberg

Läs ledamöternas personliga presentationer

Distriktet för Köping, Arboga, Kungsör, Hallstahammar och Surahammars kommuner

  • Alexander Knutsson, Arboga
  • Jonna Lindman, Arboga
  • Johan Pettersson, Köping
  • Sofie Tornin, Hallstahammar
  • Sofia Uppsäll, Munktorp
  • Hans Vestholm, Kungsör
  • Magnus Åstrand, Seglingsberg

Läs ledamöternas personliga presentationer

Valberedning

  • Anita Edholm, Vittinge (ordförande)
  • Göran Johansson, Västerås (vice ordförande)
  • Therése Hedén, Örebro
  • Mikael Melitshenko, Örebro
  • Malin Lundstedt, Västerås
  • Jonna Lindman, Arboga
  • Anna Oskarsson, Skyllberg
  • Helena Jansson, Karlskoga